Dziś jest środa, 24.07.2019, imieniny Kingi, Krystyny
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Środowiskowy Dom Samopomocy w Miłaczewie » Rok 2013

Rok 2013

 

Rajd rowerowy

Propagując zdrowy tryb życia oraz aktywizację sportową Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” w Miłaczewie już po raz drugi zorganizowało rajd rowerowy. Impreza sportowa odbyła się 5. 07.2013 r. na terenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Miłaczewie. Swoją obecnością zaszczycił nas Vice-Wójt Gminy Malanów Pan Artur Nowicki. Oprócz wcześniej wspomnianego rajdu rowerowego zainicjowano szereg różnych konkursów sportowych, które poprowadził Pan Łukasz z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Malanowie. W konkurencjach sportowych udział wzięli uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Miłaczewie oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Turku. Po koniec zmagań sportowych, rozpalono ognisko przy którym uczestnicy imprezy mogli upiec kiełbaski a także zakosztować przepysznej grochówki. Zwieńczeniem imprezy sportowej była zabawa taneczna aktywizująca oraz integrująca wszystkich uczestników. Projekt był współfinansowany przez Gminę Malanów.

 

Kolorowa etiuda

 Dnia 21czerwca 2013 roku Środowiskowy Dom Samopomocy w Miłaczewie uczestniczył w imprezie integracyjnej zorganizowanej przez Gminno – Miejskie Centrum Pomocy „Wiara – Nadzieja – Miłość” i ŚDS w Odolanowie. Tegoroczna impreza odbyła się pod hasłem „W krainie Cyrku” i w związku z tym, każdy zaproszony ośrodek przygotował jakąś postać lub inscenizację o charakterze cyrkowym. Po oficjalnym otwarciu imprezy i powitaniu zaproszonych gości można było obejrzeć etiudę teatralną przygotowana przez gospodarzy czyli uczestników ŚDS w Odolanowie. Kolejnym punktem imprezy były warsztaty artystyczno – teatralne uczestników z zaproszonych ośrodków. W efekcie tych warsztatów powstała etiuda teatralna, która pozwoliła na zaprezentowanie przygotowanych przez przybyłych uczestników realizacji plastyczno – teatralno – artystycznych wiążących się z szeroko rozumianym tematem imprezy „ W krainie cyrku”. Całość realizacji pozwoliła na wyzwolenie pomysłowości, ukazanie umiejętności ciekawej interpretacji w oparciu o swobodę i inwencję twórczą. W programie znalazły się również występy dzieci i młodzieży z Klubu Tańca Odolanowskiego Domu Kultury. Podczas wspólnej zabawy przy muzyce zaistniała również możliwość przedstawienia swoich umiejętności wokalnych, co uczynił jeden z naszych uczestników. Na zakończenie imprezę uświetnił koncert zespołu muzycznego POWER PLAY. W rytmie tej melodii wszyscy pełni zadowolenia wracali do domu z kolejnej imprezy integracyjnej w Odolanowie.
 

Nigdy za dużo prób integracji

 Pod takim hasłem 24 maja 2013r. zostały zorganizowane warsztaty artystyczne w Środowiskowym Domu Samopomocy. Organizatorem warsztatów było Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” w Miłaczewie. Swoją obecnością zaszczycił nas Vice – Wójt Gminy Malanów Pan Artur Nowicki. Do wzięcia udziały w warsztatach zaproszona została młodzież wraz z opiekunami z Gimnazjum w Malanowie. Tematem wiodącym był zbliżający się Dzień Matki. Dzięki tym warsztatom uczestnicy zapoznali się z techniką robienia papierowej wikliny, wyplatania koszyczków oraz zdobienia metodą decoupage. Następnie poznawali kunszt robienia przepięknych kwiatów origami sposobem Kusudama, które wykorzystano do tworzenia kompozycji. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania powstały przepiękne bukiety w różnobarwnych odcieniach. Prezent dla mamy tym bardziej wartościowy, gdyż został ręcznie wykonany a uczestnicy zajęć włożyli całe swoje serce w jego przygotowanie. Na zakończenie skosztowano wypieków, które wykonali uczestnicy ŚDS pod okiem terapeutów. Projekt został współfinansowany przez Gminę Malanów.
   

Śniadanie Wielkanocne

Tradycyjnie jak co roku 27 marca w Środowiskowym Domu Samopomocy w Miłaczewie odbyło się Śniadanie Wielkanocne. Dzięki licznym wielkanocnym dekoracjom, można było odczuć iście świąteczny nastrój. Na stole pojawiły się wielkanocne potrawy – żur, biała kiełbasa, chrzan, jajka w różnej postaci, babka wielkanocna, oraz ciasta. Uroczyste śniadanie, bogatą oprawę oraz smaczne jedzenie przygotowali uczestnicy ośrodka pod czujnym okiem terapeutów. Życząc sobie wszelkiej pomyślności, smacznego jajka oraz mokrego dyngusa wszyscy zasiedli do wspólnego śniadania.

Kulig 2013

 Obfite opady śniegu pod koniec lutego spowodowały, że Środowiskowy Domu Samopomocy w Miłaczewie zorganizował kulig. Udział w nim wzięli opiekunowie i uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Turku oraz ŚDS w Miłaczewie. Kulig wyruszył z pod ośrodka a trasa prowadziła przez malownicze tereny, gdzie wszyscy mogli podziwiać uroki naszego krajobrazu. Dla wszystkich uczestników przygotowano ognisko i kiełbaski, które każdy sobie mógł upiec. W ośrodku czekała ciepła kawa i herbata oraz ciasto i pączki własnego wypieku. Wszyscy bawili się doskonale, można to było zauważyć po roześmianych twarzach. Środowiskowy Dom Samopomocy w Miłaczewie serdecznie dziękuje Państwu Kubackim, Państwu Ogrodowczykom, Panu Zdzisławowi Kowalskiemu, Panu Eugeniuszowi Zającowi za pomoc przy organizowaniu kuligu.  

XVIII Bal Integracyjny w Koninie   

W dniu 5 luty 2013 roku, odbył się XVIII Bal Integracyjny zorganizowany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Koninie. Dzięki uprzejmości Warsztatów Terapii Zajęciowej z Turku uczestnicy i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Miłaczewie mogli skorzystać z tej formy aktywizacji osób z niepełnosprawnością. Choć ideą balu była szeroko pojęta integracja, to dla naszych uczestników nie był to pierwszy raz, kiedy brali oni udział w tak wyjątkowej imprezie. Zdążywszy się już poznać, włączając w to również emocje – nasi uczestnicy chętnie wyrażali zgodę na udział w tym przedsięwzięciu. Ponadto trudno mówić o pełnej integracji osób, które co dopiero się poznały, dlatego ponowny udział w tej imprezie nie należy poddawać wartościowaniu, bo bez wątpienia będzie ono miało wymiar wyłącznie pozytywny. Zabawę rozpoczęto od tanecznej muzyki, przy której nawet najbardziej oporni, chętnie prezentowali swoje umiejętności ruchowe. Jak co roku niniejszy bal obfitował w serię konkursów przeznaczonych również dla osób poruszających się na wózku. Była to ciekawa konkurencja, bowiem umiejętnościami tanecznymi wykazywały się osoby, które mimo swoich ograniczeń prezentowały wysoki poziom.